សមាជិកសភាថៃនៃអតីតគណបក្សឆ្ពោះទៅមុខបានប្រមូលផ្តុំគ្នាចូលរួម "គណបក្សប្រជាជន" ទើបបង្កើតថ្មី
ថៃ៖ គណបក្ស ឆ្ពោះទៅមុខ ឬ Move Forward ដែលត្រូវបានទើបត្រូវបានរំលាយដោយអំណាចសេចក្ដីសម្រេចនៃតុលាការធម្មនុញ្ញ បានប្រកាសប្រមូលផ្តុំគ្នា និងបង្កើតគណបក្សថ្មីមួយមានឈ្មោះថា គណបក្សប្រជាជន People's Party ដែលនឹងក្លាយជាគណបក្សដ៏ធំបំផុតនៅក្នុងសភា ដោយបានសន្យាថានឹងជំរុញនូវភាពរីកចម្រើនបន្តពីមេដឹកនាំអតីតគណបក្សមុនរបស់ខ្លួន។
គណបក្ស Move Forward ដែលបានឈ្នះអាសនៈភ្លូកទឹកភ្លូកដីក្នុងការបោះឆ្នោតថ្នាក់ជាតិកាលពីឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅ ត្រូវបានតុលាការធម្មនុញ្ញថៃប្រកាសរំលាយចោលកាលពីថ្ងៃពុធកន្លងទៅ ពាក់ព័ន្ធនឹងករណីផែនការក្នុងការធ្វើវិសោធនកម្មច្បាប់ការពារអង្គព្រះមហាក្សត្រ ដែលអាចនឹងឈានដល់ការបំផ្លាញលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ និងរបបរាជានិយមអាស្រ័យរដ្ឋធម្មនុញ្ញ។
សមាជិកសភានៃគណបក្ស Move Forward ទាំង ១៤៣នាក់ដែលមិនរងបំរាមនយោបាយពីសេចក្ដីសម្រេចរបស់តុលាការ បានប្រកាសចូលរួមជាមួយគណបក្សថ្មីដែលដឹកនាំដោយ Natthaphong Ruengpanyawut ជាអតីតនាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនកម្មវិធី Cloud មួយដែលបានចូលរួមជាមួយគណបក្ស Move Forward កាលពីឆ្នាំ២០១៩។ លោក Natthaphong បានថ្លែងក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានថា "យើងនឹងបន្តនូវគោលនយោបាយរបស់គណបក្ស Move Forward ហើយបេសកកម្មសម្រាប់ខ្ញុំ និងគណបក្សថ្មីទាំងមូលគឺការបង្កើតរដ្ឋាភិបាលសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរនៅឆ្នាំ២០២៧"។
គួរបញ្ជាក់ថា ការប្រកាសរំលាយគណបក្សនេះពីសំណាក់តុលាការធម្មនុញ្ញថៃ បានទទួលរងនូវការរិះគន់យ៉ាងខ្លាំងក្លាពីសំណាក់សហរដ្ឋអាមេរិក អង់គ្លេស និងសហភាពអឺរ៉ុប៕